29.04.2020

  1. Թվերը գրի՛ր թվանշաններով.

ա) երեք հարյուր քառասունհինգ հազար չորս հարյուր տասնչորս –345414

բ) հինգ հարյուր յոթ հազար ութսունվեց – 507086

գ) հարյուր տասներկու հազար քառասունմեկ –  112041

դ) հարյուր հիսուներեք հազար չորս հարյուր քսանհինգ – 153445

 

  1. Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

4500 ։ 10  + (5000 : 100 + 5)   x 10 = 1000

6300 : 63 :  (400 : 8 x 2)  = 1

32 x (5 x 2) + (30 x 20 + 800:10) = 1000

5000 ։ (25 x 4 x 10) =  5

500 x (250 : 10 : 5 ) x  10 = 25000

 

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ 5 կգ կարտոֆիլի և 1 կգ  սոխ գնելու համար հարկավոր է 1300 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կգ կարտոֆիլը, եթե 1 կգ սոխն արժե 300 դրամ։

Լուծում ` 1300 — 300 = 1000, 1000 : 5 = 200

Պատ՝ 200 կգ

 

Որքա՞ն գումար է հարկավոր 10-ական կիլոգրամ կարտոֆիլ և սոխ գնելու համար։

Լուծում՝  200 x 10 = 2000, 300 x 10 = 3000, 2000 + 3000 = 5000

Պատ՝ 5000 դրամ

 

Բ․ 3 կգ կաղամբի  և 1 կգ գազարի համար վճարեցին 740 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կգ կաղամբը, եթե 1 կգ գազարն արժե 200 դրամ։

Լուծում՝ 740 — 200 = 540, 540 : 3 = 180

Պատ՝ 180 դրամ

 

Որքա՞ն գումար է հարկավոր 20-ական կիլոգրամ կաղամբ և գազար գնելու համար։

Լուծում՝ 180 x 20 = 3600, 200 x 20 = 4000, 3600 + 4000 = 7600

Պատ․՝ 7600 դրամ

 

Գ․ Երբ Նանեն իր գումարի կեսը տվեց Օմին, իր մոտ մնաց 400 դրամ։ Ինչքա՞ն  գումար ուներ Նանեն։

Լուծում՝ 400 x 2 = 800  

Պատ՝ 800 դրամ

 

Դ․ Երբ Դավիթը կարդաց գրքի էջերի կեսը, մնաց կարդալու 80 էջ։ Քանի՞ էջից էր կազմված գիրքը։

Լուծում` 80 x 2 = 160 

Պատ՝ 160 էջ

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s