- Լրացրո՛ւ թիվը:
10հզ. | Հզ. | Հր. | Տս. | Մվ. | Թիվը |
4 | 0 | 5 | 0 | 4 | 40.504 |
5 | 4 | 0 | 5 | 0 | 54.050 |
2 | 5 | 4 | 0 | 5 | 25.405 |
4 | 2 | 5 | 4 | 0 | 42.540 |
5 | 4 | 2 | 5 | 4 | 54.254 |
2 | 5 | 4 | 2 | 5 | 25.425 |
- Հաշվի՛ր արտադրյալը։
7 x 1 = 7
7 x 10 = 70
7 x 100 = 700
7 x 1000 = 7000
7 x 10000 = 70000
90000 : 1 = 90000
90000 : 10 = 9000
90000 : 100 = 900
90000 : 1000 = 90
90000 : 10000 = 9
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 1 կգ խնձորն արժե 400 դրամ, իսկ 1 տանձը՝ 600 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 4-ական կիլոգրամ խնձոր և տանձ գնելու համար:
Լուծում`600 + 400 = 1000 4 x 1000 = 4000
Պատ․՝ 4000 դրամ
Բ. Մսով կարկանդակն արժե 90 դրամ, իսկ կարտոֆիլով կարկանդակը՝ 40 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 9-ական մսով և կարտոֆիլով կարկանդակ գնելու համար:
Լուծում` 90 x 9 = 810 , 40 x 9 = 360 , 810 + 360 = 1170
Պատ․՝ 1170 դրամ
Գ․ Մսով խաչապուրին արժե 120 դրամ, իսկ պանրով խաչապուրին՝ 70 դրամ: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 4 մսով և 6 պանրով կարկանդակ գնելու համար:
Լուծում ՝ 120 x 4 = 480 , 70 x 6 = 420 , 480 + 420 = 900
Պատ․՝ 900 դրամ
Դ․Ալեքսն ուներ 6000 դրամ: Նա գնեց 4 կգ ձմերուկ և 3 կիլոգրամ սեխ: Որքա՞ն դրամ մնաց Ալեքսի մոտ, եթե մեկ կիլոգրամ ձմերուկն արժեր 80 դրամ, իսկ մեկ կիլոգրամ սեխը՝ 120 դրամ:
Լուծում ՝ 4 x 80 = 320 , 120 x 3 = 360 , 320 + 360 = 680 , 6000 – 680 = 5320
Պատ․՝ 5320 դրամ